Інформаційна гігієна

        Інтернет відкрив доступ до інформації, якої людина (в багатьох випадках) зовсім не потребує. Зручно розташувавшись навпроти екрану комп'ютера або телевізора, ви починаєте пропускати крізь свою свідомість потік новин. Коли ми клікаємо на нові й нові заголовки, оновляємо стрічку та реагуємо на кожне повідомлення – нам набагато важче зосередитися на роботі, на родині або на відпочинку. Нам здається, що чогось не вистачає, що ми пропускаємо щось дійсно цікаве.

  • Щодня ми споживаємо 34 Гб інформаційного контенту.
  • За одну годину в соціальних мережах ми побачимо стільки людей, скільки не зустріли б за все життя, якби жили 100 років тому.
  • За тиждень ми отримуємо стільки інформації, скільки людина середньовіччя отримувала за все життя.
  • В кожної людини вдома зберігається кількість даних, еквівалентна приблизно 600 000 книг.
  • Трафік через мозок під час інтернет-серфінгу вчені оцінили в 100 Кб/с.

        Алгоритми соцмереж показують нам здебільшого лише той контент, на який відреагувало більше людей – як правило, це публікації, що викликають емоції: сенсації, трендові новини, скандали, коментарі публічних людей. Людський мозок здатний сприйняти і залишити в пам'яті колосальну кількість інформації, але, на жаль, ми переважно бачимо провокуючі стрес події, чуємо інформацію, здатну викликати страх, тривогу, відчай, відчуття безвиході і паніки – ось цей нездоровий набір емоцій отримує пам'ять. Наш мозок має особливість, яка пов'язана з контролем за всім, що відбувається, так ось, переглядаючи гнітючі кадри або читаючи шокуючу інформацію про щось, будьте впевнені, що зовсім скоро мозок знову змусить вас повернутися і перевірити, як там ідуть справи. Звертайте на це увагу, враховуйте ці знання і зупиняйте себе, знайшовши для вашого допитливого мозку зовсім інше заняття.

        У фахівців з інформації є такий афоризм: «Лайк – срібло, репост – золото».

        Лайк – умовний вираз схвалення матеріалу, профілю користувача, фотографії через клік чи натискання. Є актуальним поняттям в соціальних сервісах, що поширився разом з соціальними мережами. Один з варіантів українського перекладу – «вподобайка». Кожен наш лайк має наслідки, причому наслідки можуть бути дуже різні. Від того, яким чином різні сервіси відстежують нашу поведінку в мережі і потім корегують те, що ми побачимо потім у видачі пошукових систем або в стрічці своїх соцмереж. До того, що потім побачать наші друзі, адже те, що ми лайкаємо, з'являється в стрічках наших близьких і знайомих.

        А репост – це ще на порядок дієвіша річ. Зачепила інформація, викликала емоцію, вам хочеться або її схвалити, або висловити обурення, або нею поділитися? Зробіть кількасекундну паузу, відсуньте вбік емоції і замисліться над тим, а чи дійсно потрібно це лайкнути, або варто спочатку трохи глибше подивитися і почитати, що про це пишуть інші джерела, звідки взялася ця інформація. Якщо з 10 випадків, коли захочеться зробити репост, ви зробите перепосилання тільки один раз, це вже буде велика перемога.

        Перш ніж поширювати інформацію, навіть якщо її вже поширила велика кількість людей, проведи своє маленьке розслідування – подивися сторінку автора, пошукай підтвердження в альтернативних джерелах, облиш емоції та проведи фактчекінг (правда це чи домисел) ще раз. Зберігай чистоту свого інфопростору та піклуйся про інших: думай, перш ніж поширювати!

        Завжди критично стався до інформації у соцмережах, навіть якщо отримуєш її у приватні повідомлення від друзів. Звісно, якщо ти добре знаєш людину, від якої отримуєш таке повідомлення, хвилюватися не варто. Але якщо такі повідомлення надсилають раптово, так й ще люди, з якими ти спілкуєшся не часто або взагалі ніколи, краще їх не відкривати. Ти можеш стати жертвою фішингу у соцмережах – перехід за посиланням дозволить злочинцям отримати доступ до твоєї особистої інформації.

        Щоб переконатися, що посилання безпечне, зв'яжися з другом та перепитай, чи справді він/вона надсилав/-ла це посилання.

        Не забувай, що технології постійно розвиваються – тримай руку на пульсі. Залишайся уважним та поширюй знання серед друзів.

        Завжди можна втекти у світ, який зовсім близько, він – тут і зараз. І якщо Ви це зрозумієте, то зможете вивести себе на рівень іншого порядку, де немає інформаційного шуму і бруду. Читайте книги, спілкуйтеся з друзями і близькими, слухайте музику, свою улюблену музику, відволікайтеся на мелодії, які відгукуються в душі, насолоджуйтеся емоціями від звуку, який лікує і радує.

Дізнатися більше:

Книги

Почепцов Г. Г. Сучасні інформаційні війни / Г. Г. Почепцов. – 2-е вид., доповн. – К.: Києво-Могилянська академія, 2016. – 504 с.

Публікації

Вилегжаніна Т. Бібліотеки і книги на захисті української душі / Т. Вилегжаніна // Бібліотечна планета. – 2014. – № 4. – С. 4-7.

Заява IFLA про фейкові новини // Бібліотечна планета. – 2018. – № 4. – С. 14-15.

Трубачёв, Андрей. Андрей Куликов: "Пропаганда - это ложь" / Андрей Трубачёв // Украина-Центр. – 2015. – 5 февраля. – С. 3: фото.

Рыбченков Геннадий. Фейки у нас не проходят просто так / Геннадий Рыбченков // Украина-Центр. – 2020. – 30 апреля. – С. 13: фотo.

Сенченко, Оксана. Інформаційно-мережеві війни – стратегічні війни другого покоління / О. Сенченко // Вісник Книжкової палати. – 2016. – № 10. – С. 36-40: портр. – Бiблiогр. в кiнцi ст.

Шкабой Вікторія. Андрій Куликов: "Ми не програємо інформаційну війну" / Вікторія Шкабой // Народне слово. – 2015. - 5 лютого. – С. 5: фото.

Ресурси Інтернет

Баркалова Катерина. Експертка з інформаційної безпеки: Додати друга у соцмережі – все одно, що пустити незнайомця додому [Електронний ресурс] / Катерина Баркалова // Depo: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://vn.depo.ua/ukr/vn/larisa-polulyah-mi-lyubimo-zvinuvachuvati-derzhavu-ale-informaciyniy-triper-pidhoplyuyemo-sami-20190108896024. – (Дата звернення 13.06.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.

Бліндюк Марія. Інформаційна гігієна та медіа з репутацією – засоби профілактики фейків [Електронний ресурс] / Марія Бліндюк // DETECTOR.MEDIA: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://detector.media/infospace/article/172527/2019-11-19-informatsiina-gigiena-ta-media-z-reputatsieyu-zasobi-profilaktiki-feikiv/. – (Дата звернення 13.06.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.

Гелюх Марина. Інформаційна гігієна: навіщо потрібна та як не стати жертвами фейків [Електронний ресурс] / Марина Гелюх // UA.NEWSW: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://ua.news/ua/informatsionnaya-gigiena-zachem-nuzhna-i-kak-ne-stat-zhertvami-fejkov/. – (Дата звернення 13.06.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.

Інформаційна булімія, медіадієта та інфодетокс [Електронний ресурс] // ARTEFACT: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://artefact.live/?p=971. – (Дата звернення 13.06.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.

Інформаційна гігієна. Як досягти гармонії у споживанні інформації [Електронний ресурс] // ARTEFACT: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://artefact.live/?p=862. – (Дата звернення 13.06.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.

Інформаційна гігієна: як нами маніпулюють [Електронний ресурс] // GLAVCOM: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://glavcom.ua/news/informaciyna-gigijena-yak-nami-manipulyuyut-ekspert-rozkazhe-yak-zahishchatisya-vid-vplivu-na-svidomist-665147.html. – (Дата звернення 13.06.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.

Коли підгорає. 10 пасток в Facebook, які змушують вас поширювати брехню [Електронний ресурс] // ARTEFACT: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://texty.org.ua/articles/99962/Koly_pidgoraje_10_pastok_v_facebook_jaki-99962/. – (Дата звернення 13.06.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.

Коли у країні йде війна: 15 правил інформаційної гігієни [Електронний ресурс] // ARTEFACT: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://artefact.live/?p=1379. – (Дата звернення 13.06.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.

Попсуй Ірина. Інформаційна гігієна: миємо стрічку новин із милом [Електронний ресурс] / Ірина Попсуй // STUDWAY: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://studway.com.ua/informaciyna-gigiiena/. – (Дата звернення 13.06.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.

Практичний посібник з медіаграмотності для мультиплікаторів / За загал. ред. В. Ф. Іванова. – Київ: Академія української преси, Центр вільної преси, 2019. – 100 с. [Електронний ресурс]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.aup.com.ua/uploads/Posibnyk_z_mediagramotnosti_2019_ukr.pdf. – (Дата звернення 13.06.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.

Чому нами легко маніпулювати? [Електронний ресурс] // ARTEFACT: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://artefact.live/?p=498. – (Дата звернення 13.06.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.