Хейтер


        Поняття «хейтер» з’явилося в нашому житті не так давно і означає людей, які витрачають свій час, сили і нерви на обговорення чужих життєвих досягнень, переваг і недоліків.

Хто вони такі? Звідки взялися? Чому поводяться саме так, а не інакше?

        Поняття «хейтер» походить від англійського слова «hater», що в перекладі означає «ненависник», що вже саме по собі багато що пояснює. Хейтери – люди, для яких головним життєвим почуттям є, як мінімум, неприязнь, а як максимум, ненависть.

        Насправді явище це не нове, хейтери у кожної людини із гідністю – особливо, жінки – були завжди, просто з появою Інтернету вони отримали можливість об’єднуватися в зграї і нападати на своїх антикумирів, як зграя безпритульних собак, на лабрадора, що відбився від господаря. Але хіба бабусі на лавці, що супроводжують кожну людину, що проходить повз, злим шипінням, не можуть з повним правом носити це «горде» звання? Вони ретельно збирають інформацію про своїх сусідів – хто на які кошти живе, хто до кого ходить, хто яку собаку вигулює, чим її годує і на які гроші все це купує – а потім із задоволенням їм кістки перемивають. Ті, хто стикався з таким хейтерингом, добре знає, як важко часом буває пройти повз таке – неприязнь відчувається буквально на фізичному рівні.

Хейтери: заздрісник, порадник, розумник і провокатор

        Інтернет створює ілюзію безпеки і дає можливість проявити свої «кращі» якості – адже в онлайні легко зробити гидоту і залишитися безкарним. Сімейний психолог, гештальт-терапевт Оксана Сідун, визначає чотири типажі хейтерів за їх базовими коментарями, і дає поради, як їх нейтралізувати.

1. Заздрісник

        Він буде писати негативні коментарі про зовнішність, щось на зразок: «Аж дивитися страшно». Жінки так намагаються самоствердитися за рахунок інших, а чоловіки – зігнати образу на жіночу стать.

        Таких хейтерів можна нейтралізувати, підвищуючи впевненість в собі. Для цього потрібно навчитися приймати компліменти, насолоджуватися своїм відображенням у дзеркалі, знати свої достоїнства і займатися спортом для підтримки організму в тонусі.

2. Порадник

        Залишає коментарі, які намагаються нівелювати ваші досягнення порадами. Типаж хейтера – псевдоексперт: такі люди дуже категоричні, вважають свою життєву позицію «єдиною правильною» і намагаються нав’язати своє бачення всім. При цьому не обов’язково, що людина живе згідно зі своїми ж порадами. Нейтралізувати негативні відчуття від подібних коментарів допомагає самоіронія.

3. Розумник

        Висловлює думку, навіть коли його не питають. «Маю на це право», – вважає він. Типаж хейтера – псевдоборець за права: він упевнений, що зробить цей світ кращим, помічаючи всі недоліки і аналізуючи їх. В цьому випадку негативні емоції з’являються через те, що нам висловлюють думку, яку ми не хотіли б почути. В такому випадку потрібно зрозуміти, чи дійсно людина хотіла вам нашкодити. З таким підписником можна з’ясувати відносини в особистих повідомленнях.

4. Провокатор

        Пише образи, гидкі речі і нецензурну лексику. Типаж хейтера – людина, яка відмінно себе почуває в конфліктних ситуаціях. Наприклад, він виховувався в родині, в якій було багато скандалів, і тепер він не знає, як правильно реагувати, коли все спокійно. Мета – зняти накопичене роздратування, а заодно – зруйнувати чужі приємні відчуття. Щоб позбутися від таких хейтрів, варто використовувати бан – видалення в чорний список.

Хейтеринг – явище молодіжне

        Психологи вважають, що хейтеринг – явище молодіжне. В його основі лежить максималізм, а з роками ми його втрачаємо: важко уявити собі дорослу досвідчену людину, яка витрачає сили, час і енергію на те, щоб закидати брудом того, хто, можливо, ніколи про ці гнівні нападки не дізнається. До того ж перші хейтери з’явилися в молодіжному реперському середовищі, а вже потім це явище поширилося на представників інших культур і видів діяльності.

Хейтер або троль?

        Чим хейтери відрізняються від тролів – чому їх виділили в окрему групу? Якщо порівняти, і ті й інші – одним ликом шиті, але різниця між ними все ж є. Тролі ненавидять все і всіх, їм все одно, на кого виливати свою злість, тому вони мимохіть строчать коментарі скрізь і всюди. Хейтери – фахівці «вузького профілю», як правило, у них один об’єкт ненависті, зате і «копають» вони набагато глибше – знають про свого антикумира все, іноді навіть більше, ніж він сам про себе.

Хто може стати хейтером

        Хто ризикує, за відповідних обставин, стати хейтером? Виявляється, таких людей легко викрити.

        Насамперед, вони завжди і в усьому шукають тільки негатив. Якщо ви розповідаєте їм якусь позитивну життєву історію, шукають у ній негативний підтекст, а між хорошими новинами і поганими віддають перевагу поганим. У долі відомих людей потенційних хейтерів цікавлять не досягнення, а провали і пікантні факти. Побачивши, що хтось із знайомих зробив нову зачіску або купив нову сукню, така людина ніколи не зробить комплімент, а обов’язково до чого-небудь причепиться. Вони взагалі часто говорять людям гидоту і хамлять знайомим і незнайомим. У будь-якому доброму вчинку людини вони шукають приховану вигоду, із задоволенням пліткують і обговорюють всіх. Що ж стосується себе, коханих, то тут вони бачать тільки чесноти.

        Причиною такої поведінки, на думку психологів, найчастіше стає закомплексованість. З якоїсь причини людина, свідомо чи підсвідомо, вважає себе неповноцінною, не здатною на якісь вчинки, чимось обділеною. Замість того, щоб боротися з життєвими обставинами і домагатися своєї життєвої мети, вони починають ненавидіти тих, хто до таких результатів вже дійшов.

        Втім, причиною такої реакції, як не дивно, може стати не тільки ненависть. Часто хейтери злостивлять щодо тих, до кого відчувають симпатію, але інакше не можуть привернути до себе їх увагу. Сумніваєтеся? Тоді згадайте хлопчика, який в школі смикав вас за кіски.

Не такі нешкідливі, як здається

        Хейтери не такі нешкідливі, як може здатися спершу. Трапляється, що вони не обмежуються цькуванням об’єкта своєї ненависті в Інтернеті, а можуть і перейти до активних дій, результатом може стати не тільки псування майна, але і фізичний вплив на людину. Втім, нападки в Мережі теж не можна недооцінювати – відомі випадки, коли люди, яких цькували однокласники або однокурсники, переживали нервовий зрив.

Шукаємо хороше в поганому

        Втім, як кажуть у народі, немає нічого поганого, що не могло б бути хорошим. У нашому випадку все просто: якщо у вас з’явилися свої власні хейтери, значить, ви досягли успіху. Зірки, у яких є свої власні хейтери, не тільки знають їх «в обличчя» (їх, не зважаючи на зміну ніків і аватарок, видає стиль і улюблені слівця), але і спілкуються з ними. В якому тоні це робити – кожен вирішує для себе сам. Можна подратувати тих, хто і без того вас ненавидить, ще більше, а можна виявити максимум доброзичливості та спробувати встановити з ними контакт. Щоправда, і в першому, і в другому випадках ви навряд чи їх позбудетеся – відчувши відповідну реакцію, вони тільки більше дратуються. Тому, можливо, найкращою реакцією буде ігнорувати всі злісні хейтерскі напади – коли-небудь їм набридне випробовувати ваше терпіння, і вони перейдуть на об’єкт із більш «вдячною» реакцією.

Дізнатися більше:

Книги

Бер Джей. Привітайте своїх хейтерів: як позитивно ставитися до скарг і утримувати своїх клієнтів / Джей Бер; пер. з англ. М. Хандога. – Харків: Ранок: Фабула, 2019. – 238 с.: іл.

Повна енциклопедія етикету: / уклад. О. Кривошей. – Донецьк: Глорія Трейд, 2010. – 384 с.: іл.

Ресурси Інтернет

Волошина Олександра. Хейтери – хто вони? [Електронний ресурс] / Олександра Волошина // ТСН: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://tsn.ua/lady/psychologia/ona/heytery-hto-voni-665914.html. – (Дата звернення 3.09.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.

Дейнека Олеся. Коли захейтили у соцмережі. Як відповідати коментаторам: поради інфлуенсерів та психолога / Олеся Дейнека // Рубрика: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://rubryka.com/article/zahejtyly-u-sotsmerezhi/. – (Дата звернення 3.09.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.

Локтєв О. Хейт і хейтери: як себе вести, якщо став жертвою небажаної уваги в мережі [Електронний ресурс] / О. Локтєв, О. Карась // Сьогодні: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://ukraine.segodnya.ua/ua/ukraine/heyt-i-heytery-kak-sebya-vesti-esli-stal-zhertvoy-nezhelatelnogo-vnimaniya-v-seti-1231744.html. – (Дата звернення 3.09.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.

Полєшко Н. С. Хейтери віртуального простору: соціально-психологічний аналіз культури поведінки / Н. С. Полєшко; наук. кер. Л. А. Опанасенко // Стан та перспективи розвитку культурологічної науки: зб. тез доповідей V Міжнародної наук.-практ. конф. / [редкол.: Н. В. Федотова (гол. ред.) та ін.]. – Миколаїв: МФ КНУКіМ, 2019. – Ч. 2. – С. 98-100. – Режим доступу: http://libs.mfknukim.mk.ua/xmlui/bitstream/handle/123456789/1344/Полєшко_98-100.pdf?sequence=1&isAllowed=y . – (Дата звернення 3.09.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.