Аватарка

        Дзеркалом душі в епоху цифрових технологій стає аватарка – прив’язане до користувача зображення у соціальних мережах. Аватарка – картинка, яку вибирає користувач для створення свого віртуального «я» на форумі, в чаті, інших засобах спілкування в інтернеті. Ця маска – графічний нік, що характеризує її творця. Що говорять психологи про використання різних типів аватарок?

Котики, цуценята, єноти та інші «няші»

        Кожна тварина сама по собі має певні характеристики. Кішки, наприклад, ласкаві і незалежні, а змії – символи мудрості і величі. А ось миленькі маленькі створіння (дитинчата) з точки зору психології говорять про те, що людям, за ними прихованим, необхідні ласка, турбота, підтримка, любов.

Вовки, леви та інші хижаки

        Все, що стосується хижих тварин, це проєктування своїх бажань і намірів. Якщо хижак, який ви бачите на аватарці, налаштований агресивно, то значить, і з господарем картинки відбувається те ж саме: його відвідують якісь приховані (або явні) агресивні думки, злі фантазії. А ще такі люди нерідко прагнуть до самотності.

Фентезійні персонажі: ельфи, гноми, феї...

        Фентезійні, казкові персонажі можуть свідчити про те, що їх справжній власник чи власниця хоче, щоб його бажання здійснилися самі собою.

Супер-герої

        Їх часто обирають підлітки, які соромляться якихось своїх якостей, зовнішності і мріють стати більш впевненими в собі. Втім, за аватаркою супер-героя може ховатися дорослий, що не реалізував себе.

Фотографії з дитинства

        Користувач мережі з власним портретом 20-річної давнини на аватарці, швидше за все, нудьгує по собі-маленькому. Він ніби показує іншим: дивіться, я не виріс, я все ще дитина, я такий же природний і безтурботний, як і багато років тому.

Спільне фото (чоловік з дружиною, дівчина з хлопцем)

        Демонстрація власних відносин, власної повноцінності. Фактично, це визнання цінності себе як протилежної статі. Втім, така демонстрація наочно показує, що лише власної оцінки людині недостатньо. Власник хоче, щоб про це знали всі, щоб бачили, що вона теж як усі, що у нього є кохана людина і що йому добре.

Відомі актори, моделі, співаки

        Людина прагне бути інкогніто в інтернет-просторі, але при цьому хоче, щоб про неї склалася певна думка.

Селфі

        Очевидно, що за стрімко оновлюваними фотографіями на аві може ховатися справжнісінький нарцис. При цьому часто власники селфі-аватарок змінюють зображення облікового запису набагато частіше, ніж інші користувачі. Людина демонструє яка вона сьогодні, якою може бути в інших ракурсах, в яких ситуаціях, які у неї емоції. Помітили у себе звичку міняти аватарки? Може, пора покинути обирати своє найкраще зображення, а пошукати любові і визнання у реальному житті?

Гримаси і шаржі

        Якщо людина зробила гримасу і не посоромилася зробити таке фото аватаром свого акаунта, значить вона смілива і весела, легка на підйом і товариська, упевнена в собі і добра. Такі люди, як правило, цікаві співрозмовники.

Чорно-білі фото (свої або чужі)

        Людина намагається щось приховати від оточуючих, але при цьому хоче бути розкритою. Чорно-білі фото пропонують не тільки два кольори (чорний і білий), але і, як в тому кіно, різноманіття відтінків сірого. Крім того, володар чорно-білої аватарки зациклений на минулому, на своїх власних переживаннях минулих років.

Фото з відпустки

        «Подивіться, наскільки я успішний» – ось девіз володаря аватарки з відпочинку. Людина (як і у випадку зi спільним аватаром) демонструє свій стиль життя. Найчастіше це не постійний стиль (фото, як правило, робляться під час відпустки), але господар аватарки проте хоче, щоб так було завжди.

Частини тіла (око, рука, нога)

        Найчастіше руки і ноги (окремо від тіла, або тіло окремо від голови) використовують для аватарок жінки. Таким чином, вони як би виділяють ті частини тіла, які їм подобаються. Таке виділення однієї частини тіла змусить вашого співрозмовника що називається клікнути – зайти і подивитися, що ж там взагалі. Якщо ж на аватарці тіло в повний зріст, та ще й оголене, то з дуже великою ймовірністю за аватаркою сховався чоловік.

Значок, символіка, піктограма, логотип

        Логотипи вкрай поширені на аватарках - це спосіб просування товару або послуги. Інша справа, коли людина сама зробила (намалював) якийсь символ і встановила його як головне фото аккаунта. Це говорить про неординарність автора, про те, що він готовий вийти за межі якихось загальноприйнятих рамок і штампів.

Однотонна заливка

        Загадковість. Але вже не така, як у власників аватарок зі знаменитостями. Ти не знаєш, хто я, ти навіть не здогадуєшся, ким я можу бути, ніби говорить автор такої аватарки.

Відсутність аватарки

        Людина в пошуках. Вона не відкрита і, ймовірно, не готова до великої кількості співрозмовників в соціальних мережах. Їй чи йому не потрібна ні висока відвідуваність сторінки, ні запрошення в співтовариства або додавання в друзі. Дефіциту в спілкуванні він не відчуває.

        Люди – не хімічна таблиця Менделєєва, так просто на елементи не розкласти. Тому і будь-яка класифікація аватарок досить умовна. Величезне значення має те, що людина пише в соцмережах про себе, про оточуючих, які посилання ставить. Враження про особистість складається з безлічі деталей. І аватарка – лише перша з цих дрібниць.

Дізнатися більше:

Публікації

Греськів О. «Феномен аватарки»: нова форма самоідентифікації чи симулякр? / О. Греськів // Студентський науковий вісник. – 2017. – № 41. – С. 90-92.

Мудрик О. Визначення індивідуальних властивостей особистості на основі аналізу аватарок / О. Мудрик // Актуальні проблеми психології в закладах освіти: збірник наукових праць. – 2019. – Випуск 9. – С. 287-291.

Ресурси Інтернет

Аватар (картинка) [Електронний ресурс] // Вікіпедія: вільна енциклопедія: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Аватар_(картинка). – (Дата звернення 13.07.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.

Глосарій понять і термінів: постфольклор, інтернет-комунікація [Електронний ресурс]. – Електрон. дані. – Режим доступу. – Режим доступу: http://academy.gov.ua/infpol/pages/dop/2/files/2d614a62-11c1-4fe8-946f-c13bb386d1d8.pdf. – (Дата звернення 13.07.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.

Діагностика особистості за аватаром в соціальній мережі [Електронний ресурс]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://shinst.sumdu.edu.ua/Psiholog/test_04.pdf. – (Дата звернення 13.07.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.

Макарчук Т. Психологічні особливості е-довіри в соціальних мережах залежно від аватара [Електронний ресурс]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://naub.oa.edu.ua/2014/psyholohichni-osoblyvosti-e-doviry-v-sotsialnyh-merezhah-zalezhno-vid-avatara/. – (Дата звернення 13.07.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.

Про що розповідає аватарка в соціальній мережі? [Електронний ресурс] // Senfil: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://senfil.net/index.php?newsid=239. – (Дата звернення 13.07.2020). – Назва з екрана. – Мова укр.