Мертве море в степах Бобринеччини

        Солоне озеро – озеро в Україні, в межах Бобринецького району Кіровоградської області. Розташоване поблизу села Веселівка. Відстань від Кропивницького до Солоного озера – близько 94 кілометрів. Являє собою штучну водойму, створену на річці Сухій. Кажуть, колись тут був північний берег прадавнього моря. За деякими твердженнями спеціалістів-геологів, така водойма могла утворитися через географічну близькість з Миколаївською областю, де більшість підземних вод – солоні, бо живляться з Чорного моря.

        Історики мають свою версію: тут колись пролягав Чумацький шлях й була перевалка, де зберігалася сіль, від якої й утворилася солона вода у водоймі.

        Вода в озері сильномінералізована. Протягом останніх десяти років широко використовується для лікування хвороб та покращення загального стану організму, протягом літнього сезону на озері щоденно оздоровлюються більше 300 осіб – цьому сприяє його розміщення за 5 км від автодороги Кіровоград-Миколаїв.

        Дослідження хімічного складу води, синьої глини та грязей було проведено у 2014 році на базі лабораторій загальної та неорганічної хімії Херсонського державного університету під керівництвом доцента М.Шеврякова.

        У результаті дослідження було встановлено, що вода озера містить 32 грами солей на літр води – хлоридів та сульфатів натрію, кальцію, магнію з незначною кількістю фосфатів. Поверхневі шари Чорного моря. наприклад, містять 17-18 грамів солей на літр води. Жорсткість води становить близько 60 одиниць, вода є слаболужною, з незначною кількістю гідрокарбонатів. Щільність води настільки велика, що на ній можна просто лежати, не тонучи.

        За хімічним складом вода може бути віднесена до першої групи бальнеологічних вод – лікувальна мінеральна вода без специфічних компонентів, яку можна використовувати для лікування захворювань опорно-рухового апарату, шкіри, покращення загального стану організму і призначена лише для зовнішнього застосування у вигляді водних процедур (купання, обливання).

        У чорному мулі та придонній воді наявний сірководень у кількості 1,1 мг/л. Мул чорного забарвлення можна віднести середньо-сульфітних середньомінералізованих лікувальних грязей. Синю глину Солоного озера використовують також і для косметичних масок: шкіра після намазування синьою глиною стає надзвичайно гладенькою.

        Використання водних процедур та грязетерапії показало покращення стану у хворих з такими захворюваннями як ревматизм в неактивній фазі, ревматичний поліартрит, остеоартроз, спондильоз, остеохондроз, артрити, посттравматичні стани, бурсит, тендовагініт, хронічний остеомієліт, облітеруючі захворювання судин кінцівок.

        Саме озеро заросло по берегах невисоким очеретом, але на правому березі зроблено зручний підхід до води зі сходинками та бетонної плити у воді для більш комфортних водних процедур.

        На березі дуже молода посадка, поки ще й як чагарник. Тому від дощу і сонця краще ховатися під своїми навісами або в наметах.

        На прилеглій території можна побачити безліч цікавих рослин як толерос європейський та живокость польова (сокирки польові).

        Варто відвідати бальнеологічний рай в центрі України.

Дізнатися більше:

Публікації

        І знову про море серед степу [Текст] // Честь хлібороба. – 2016. – 13 серпня. – С. 2.

        Онисько, І. Що на озері нового? [Текст] / І. Онисько // Честь хлібороба. – 2012. – 31 липня. – С. 3.

        Солоне озеро з цілющою глиною [Текст] // Наше місто. – 2015. – 31 грудня. – С. 9: фото, кол.

        Унікальне солоне озеро [Текст] // Степовий край. – 2011. – 2 липня. – С. 4.

        Шевченко, О. Солоне озеро: благо чи міф?: Край бобринецький / О. Шевченко // Честь хлібороба. – 2007. – 7 серпня. – С. 2.

Ресурси Інтернет

        Інвестиційний проект "Солоне озеро" [Електронний ресурс] // Кіровоградщина туристична: [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://tourism.kr-admin.gov.ua/index.php?q=Invest/3.html. – Назва з екрана. – (Дата звернення 19.03.2017).

        Солоне озеро (Бобринецький район) [Електронний ресурс] // Вікіпедія: вільна енциклопедія: [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Солоне_озеро_(Бобринецький район). – Назва з екрана. – (Дата звернення 19.03.2017).