Урочище «Розлитий камінь» знаходиться у Компаніївському районі Кіровоградської області між селами Софіївка і Долинівка. Площа цієї пам’ятки природи – 25 га. Як пам’ятник природи місцевого значення охороняється з 13 січня 1995 року.

        Схожа вона на кам’яний водоспад, що навіки застиг у своєму падінні до річки Сугоклея. Ніби казковий велетень споруджував нерукотворну величезну «переправу» через річку і за своєю оригінальною «технологією» розлив граніт широкою смугою.

         Річка протягом багатьох тисячоліть змогла промити тільки заглиблення близько півтораметрової ширини, щоб продовжувати свій біг до Сугоклеї. Влітку потік, що проклав собі шлях по дну балки, пересихає.

        Кожен може помилуватися різнотрав’ям на берегах річечки.

        Ось ваблять око шафран сітчастий та горицвіт весняний.

        На схилах балки чимало рослин та й у заглибинах на камені ростуть ауринія скельна, очиток Борисової, аспленій муровий та волосовидний.


        Незвичною знахідкою на брилах стане світло-жовтих квіток із тендітними видовженими пелюстками – це тюльпан гранітний, занесений до Червоної книги.

        Але цим видом не обмежується перелік червонокнижних рослин урочища. Тут зростають також сон чорніючий, гвоздика бузька, астрагал шерстисто-квітковий, ковила волосиста, помітна у травостої.


        Звичайними є в урочищі чагарники – кизильник чорноплідний, вишня степова, карагана кущова або акація жовта.

        А вздовж річки тягнуться прибережно-водні угруповання. На вологих ділянках плямами зустрічається цінна лікарська рослина валеріана висока.

        Дістатися до урочища із Кіровограда нескладно – треба їхати по трасі у напрямку на Компаніївку, а далі – на село Софіївка. У центрі села повернути ліворуч, виїхати із села і кілька кілометрів прямувати по степовій дорозі, доки не побачите зліва урочище.

        На вас чекає приємний спокій степів і спілкування з первозданною природою.


Дoкладніше:

Публікації

        Розлитий камінь // Наше місто. – 2016. – 31 березня. – С. 9: фото. кол.

Ресурси Інтернет

        Перелік діючих туристичних маршруті у Кіровоградській області (станом на 01 березня 2014 року) [Електронний ресурс]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://tourism.kr-admin.gov.ua/Marshr/3.pdf. – Назва з екрана. – (Дата звернення 18.05.2017).

        Турист ичний паспорт Компаніївського району [Електронний ресурс]. – Електрон. дані. – Режим доступу:
http://km.kr-admin.gov.ua/Turizm/passport.pdf. – Назва з екрана. – (Дата звернення 18.05.2017).

        Урочище «Разлитый камень» [Електронний ресурс] // Природа и туризм в Кировоградской области: [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://www.nature.kr.ua/kirovograd-oblast/rozlityi-kamen.html. – Назва з екрана. – (Дата звернення 18.05.2017).

        Урочище «Розлитий камінь» [Електронний ресурс] // Тусовка: [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу:
http://tusovka.kr.ua/urochische-rozlitii-kamin. – Назва з екрана. – (Дата звернення 18.05.2017).