Озеро Юрського періоду

        Блакитне око (Блакитне озеро, Голубе озеро, озеро Балахівське) біля с. Балахівка за 30 км від Олександрії – одна з найдивовижніших водойм нашого краю із унікально чистою водою.

        Воно утворилося на місці відкритого кар’єру бурого вугілля вуглерозрізу «Балахівський», де проводилася розробка копалин відкритим способом.

        Вугільний кар’єр затопило ще в 60-х роках ХХ ст.: під час проведення вибухових робіт з підземного джерела фонтаном пішла вода. Вода з джерела прибувала постійно і відкачати її було марною справою. Тому розробку бурого вугілля припинили, а коли бруд осів – утворилася водойма із напрочуд чистою водою. Озеро має форму зигзагу – точно таку, яку мав колишній вугільний розріз.

        Площа водного басейну озера становить 28,0 га, загальна площа земельної ділянки – 70,0 га.

        Науковці припускають, що гірники розкопали підземне озеро, сформоване мільйони років тому на місці колишніх річок і струмків. Навколо цієї води буяв прадавній ліс, в якому водилися динозаври і їм подібні тварини. З цього лісу, з усієї біомаси з часом утворилися поклади вугілля, які льодовик заховав під шаром ґрунту та каміння. Тож не виключено, що сьогоднішні відпочивальники купаються у воді, яку мільйони років тому пили динозаври.

        У «Блакитне око» не можна не закохатися. Тутешні краєвиди не залишать байдужою жодну людину.

        На вершині берега водойма просто сяє бірюзою, а зблизька можна безкінечно насолоджуватися прозорістю води. На думку фахівців, такий колір води, її прозорість та чистота пояснюється тим, що вода фільтрується через шари бурового вугілля й збагачується мінеральними елементами.

        На озері є місця, де глибина сягає до 30 метрів. Вода з джерел, якими поповнюється озеро, містить унікальний мінеральний склад, тому озеро ніколи не «цвіте». Хоча вода абсолютно прісна, але тримає на поверхні як морська. Вода озера корисна тим, хто страждає захворюваннями суглобів і хребта: через 7-10 купань стан хворих покращується. На берегах озера можна знайти блакитну і білу глину, яку використовують як в косметичних, так і в лікувальних цілях.

        Навколо озера росте немолодий акацієвий ліс, маслини, сосни і клени, дички яблунь і груш, вабить око різнотрав’я.

        Динозавра, звичайно тут не зустрінеш, зате є багато фазанів, зайців, косуль, навіть дикі кабани.

        Пляжі глинисті та частково піщані. В ставку є риба, насамперед, карась та короп, а також окунь, товстолобик і сазан. Іноді, за словами місцевих, можна спостерігати зграї коропів розмірами більше метра.

        Сьогодні Балаховка є найпопулярнішим озером на околицях Олександрії – туристу там живуть в наметах, а у літні вихідні тут справжній купальний сезон.


Дізнатися більше:

Публікації

        Максимець І. Голуба перлина Кіровоградщини [Текст] / І. Максимець // Освітянське слово. – 2014. – липень-серпень. – С. 2: фото.

        Марікуца О. Озеро динозаврів [Текст] / О. Марікуца // 21-й канал. – 2008. – 17 липня. – С. 3.

        Рвачов, О. «Голубе озеро» – чарівна перлина степу [Текст] / О. Рвачов // Трудова слава. – 2009. – 25 лютого. – С. 4.

        Чернецький, Д. Таємниці Блакитного озера [Текст] / Д. Чернецький // Трудова слава. – 2016. – 30 січня. – С. 3.

Ресурси Інтернет

        Створення відпочинково-оздоровчого комплексу біля штучного ставку «Голубе озеро» (смт. Балахівка, Петрівський район, Кіровоградська область) [Електронний ресурс] // Кіровоградщина туристична: [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://tourism.kr-admin.gov.ua/index.php?q=Invest/9.html. – Назва з екрана. – (Дата звернення 15.05.2017).

        Томашевська С. Де відпочити влітку: Мальовничі куточки Кіровоградщини [Електронний ресурс] // Перша електронна газета: [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу:
http://persha.kr.ua/news/48270-de-vidpochiti-vlitku-malovnichi-kutochki-kirovogradshhini-foto.html. – Назва з екрана. – (Дата звернення 15.05.2017).

        Goluboe Ozero [Електронний ресурс]: відеофільм // YouTube. – Режим доступу:
https://www.youtube.com/watch?v=JifUNLV9LEI. – Дата публікації: 14.08.2015. – Дата перегляду: 15.05.2017.