Наймістичніше озеро України

        В Чорному лісі біля села Водяного Знам’янського району, за густим деревостоєм на вас чекає зустріч з наймістичнішим озером України. Озеро в ряді наукових досліджень називають Берестуватим, а в народі побутують й інші його назви – Чорноліське, Чорне, «чудо-озеро» або загадкове.

        У межах озера Берестуватого знаходиться городище чорноліської культури, яке є ровесником Давнього Риму. В ті часи, коли ще нинішній ліс був степом, тут було городище ІІІ ст. до н. е., що складалося з трьох лав валів і ровів та 265 курганів на сході. Останні великі організовані розкопки велися на городищі ще в 1949 році під керівництвом академіка Теленожкіна.

        Озеро є гідрологічною пам’яткою природи з 1975 року. Одна із загадкових рис озера – плавучі острови, на яких ростуть дерева та чагарники.

        По всій площі біля озера ніби розкидано суцільні купиння верболозу, очерету, папороті, кропиви… На території болота зосереджені сфагнові мохи, хвощі, та різноманітна рослинність, що характерна не для центральної України, а скоріше – для Кавказу або Тибету.

        Більшість поверхні озера покрита лататтям. Серед реліктових рослин увагу привертає і осока парвська.

        Якщо ви добре розумієтесь на дикоростучій квітковій рослинності, то на заболочених узбережжях озера ви зустрінете живокіст, купину, первоцвіт, маренку запашну та багато інших лікарських рослин.

        Не часто зустрічаються рослини, які протягом цвітіння змінюють забарвлення квіток. Саме такі властивості притаманні медунці, яка з незапам’ятних часів прижилася на берегах озера Берестуватого. Спочатку колір її квіток має рожевий відтінок, потім він стає фіолетовим і зрештою блакитним або синім. Чарує око і мереживо сріблястих папоротей - трав’янистих і дерев’янистих рослин, які дістали найбільшого поширення ще в мезозойську еру.

        На території озера-болота до цих пір збереглися й інші типові північні рослини: пухівка, півник болотний, грушанка зі своїми свічкоподібними суцвіттями та досить рідкісна орхідея - коручка болотна.

        У низових ділянках росте цибуля ведмежа, гніздівка звичайна, любка дволиста та сфагнові мохи.

        Із риб в озері мешкає тільки золотистий земляний карась.

        Озеро має кілька таємниць. Одна з них – глибина озера, яке… не має дна! Спроби виміряти дно не принесли успіху. Імовірно, у озера подвійне дно, мілкіше утворено гілками та опалим листям. Вода в озері дуже холодна, і має майже однакову температуру у всі пори року 12-13 градусів. Влітку вода в ньому дуже холодна, взимку воно ніколи не замерзає.

        Згадане Берестувате озеро має загальну площу 16 га, але й досі мало хто може вказати точні кордони цього заказника.

        Озеро має і свої історичні легенди. Про турецького агу, який втікаючи від козаків, загубив у озері золоту карету, та про хана Керім-Гірея, котрий після спустошливого походу на Україну 1768 року спішно відступав після невдалої спроби захопити фортецю Св. Єлизавети і нібито втопив у озері частину награбованих скарбів.

        Існують перекази, що озеро підземними каналами сполучається з річкою Інгул.

        Берестувате включено до переліку 100 чудес України.

 

Дізнатися більше:

Книги:

        1. Заповідні куточки Кіровоградської землі [Текст] / під заг. ред. Т. Л. Андрієнко – К.: Арктур-А, 1999 – 240с. – кольор. іл.

        2. Крамаренко В. С. Заповідник «Чорний ліс» [Текст]: / В. С. Крамаренко. – Дніпропетровськ: Промінь, 1979. – 79 с. – іл.

Публікації:

        1. Босий, О. Диво Чорного озера [Текст]: золоті стежки Кіровоградщини / О. Босий // Кіровоградська правда. – 2004. – 31 січня. – С. 3.

        2. Дзюбак, А. Бездонне озеро [Текст] / А. Дзюбак // Нова газета. – 2014. – 10 квітня. – С. 20.

        3. Кіровоградщина – Степова Україна [Текст] / О. Босий // Нова газета. – 2009. – 7 травня. – С. 12; Нова газета. – 2009. – 14 травня. – С. 12.

        4. Костюк, О. Чорне озеро без дна [Текст] / О. Костюк // 21-й канал. – 2008. – 16 жовтня. – С. 3.

        5. Легенди Чорного озера [Текст] // Нова газета. – 2013. – 31 жовтня. – С. 16: кол. іл.

        6. Матівос, Ю. Скарби Кучерової Балки [Текст] / Ю. Матівос // Кіровоградська правда. – 2008. – 19 серпня. – С. 6.

        7. Таємниці Чорного озера [Текст] // 21-й канал. – 2014. – 17 липня. – С. 10.

        8. Чорне озеро [Текст] // Наше місто. – 2016. – 3 березня. – С. 9.

        9. Чорний ліс та озеро Чорне [Текст] // Сільське життя (Добровеличківський р-н). – 2016. – 27 лютого. – С. 8: фот.

Ресурси Інтернет

        Авдєєв А. Білі плями Чорного озера [Електронний ресурс] // ХайВей: [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://h.ua/story/82711/. – Назва з екрана. – (Дата звернення 05.04.2017).

        Берестувате озеро [Електронний ресурс] // Вікіпедія: вільна енциклопедія: [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Берестувате_(озеро). – Назва з екрана. – (Дата звернення 05.04.2017).

        Містика Чорного озера на Кіровоградщині [Електронний ресурс] // Гречка: інформаційний портал: [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://old.gre4ka.info/mandry/20748-mistyka-chornoho-ozera-na-kirovohradshchyni-foto. – Назва з екрана. – (Дата звернення 05.04.2017).

        Темний бік Чорного озера на Кіровоградщині – де відбуваються містичні історії [Електронний ресурс] // Всвіті: [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://vsviti.com.ua/nature/43479. – Назва з екрана. – (Дата звернення 05.04.2017).

        Павленко Н. На Чорному озері чують стогін та схлипування [Електронний ресурс] // Gazeta.ua: [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://gazeta.ua/articles/science-and-nature-newspaper/_na-cornomu-ozeri-chuyut-stogin-ta-shlipuvannya/462809. – Назва з екрана. – (Дата звернення 05.04.2017).

        Чорний ліс та озеро Чорне [Електронний ресурс] // Дороговказ: [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://ua.dorogovkaz.com/stati_chernyj_les_i_ozero_chernoe.php. – Назва з екрана. – (Дата звернення 05.04.2017).

        Чорний ліс та озеро Чорне [Електронний ресурс] // Зернятко: [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://zernyatko.te.ua/publ/59-1-0-376. – Назва з екрана. – (Дата звернення 05.04.2017).